Hareket Eğitimi, Spor, Voleybol

Hızla değişen dünyamızda, farklı spor branşlarında yöntem ve tekniklerde değişmektedir. Voleybol takım sporu olmasına rağmen bireysel spor özelliklerini de kısmen taşımaktadır. Her sporcunun özellikleri farklıdır.Buna fiziksel hazırlık yaparken dikkat ettiğimiz gibi bireysel teknikleri geliştirirken de özen göstermeliyiz.

Voleybolda manşet pas, I – Servis karşılama II – defans olarak iki farklı teknikle ele alınabilir. Rakip takım servis attığında takımlarımızın kullandığı ilk yöntem servis karşılama (manşet) yöntemidir.Takımların başarısını direkt olarak etkiler. servis karşılama (manşet ) tekniği iyi olmayan takımların uluslararası turnuvalarda başarılı olması mümkün değildir. Manşet pas alırken ayakların açık pozisyonda (sahanın sol tarafından karşılanıyorsa sol ayak,sağ tarafından karşılanıyorsa sağ ayağın yarım adım önde olmasına) olmasına dikkat edilerek pozisyon alınmalıdır. ağırlık merkezimizi yere yaklaştırarak dengeli duruşumuzu sağlarız. kollar karın bölgemizin önüne uzanarak,dirseklerin kilitlenmesine özen gösterilmelidir. (topa radius ve ulna kemikleri ile vuruş yapılacaktır.)

Günümüzde spora başlama yaşları  8 – 10’lara indiği için karmaşık hareketler yerine manşet pas çalışma teknikleri ve becerilerinin çocuklara öğretilmesi faydalı olacaktır.

Share

Yorum yap